Generální partner
Generální partner - Česká spořitelna
Logo Ostrava

Dnes je neděle, 12. 07. 2020, letní festival už skončil.

sub

13. 10. 2008              Bulharské křišťálové hlasy Eva Quartet 14. října v Praze

Festival Colours of Ostrava připravil druhý ročník sesterské podzimní přehlídky Caravan of Voices věnované výjimečným hlasům z celého světa. V rámci ní se 14. října vůbec poprvé před českým publikem představí v pražském Paláci Akropolis bulharský soubor Eva Quartet. Jeho čtyři členky jsou bývalými zpěvačkami proslulého ženského sboru Le Mystere des Voix Bulgares, z něhož se vydělily v roce 1995. „Hlasy Eva Quartet patří k nejlepším v Bulharsku, vynikají křišťálovou čistotou, virtuozitou a neobyčejnou souhrou, diváci mají pocit, že poslouchají jeden, mnohovrstevnatý, hlas,“ říká Zlata Holušová, dramaturgyně Colours of Ostrava a Caravan of Voices. Repertoáru Eva Quartet tvoří autentické liturgické a lidové písně z různých koutů Bulharska, které neprošly obvyklou úpravou známou od Les Mystere des Voix Bulgares. „Síla koncertů Eva Quartet vedle famózních hlasů spočívá v autenticitě, ve smyslu pro tradici. Při jejich vystoupeních je však možné slyšet i skladby jazzových autorů Veselina Nikolova a Antoniho Doncheva, ale také autorské písně Krassimira Kjurkchiskiho,“ doplňuje Zlata Holušová. Začátek koncertu je v 19.30 hodin. Vstupenky jsou v předprodeji v síti Ticketpro a pokladně Paláce Akropolis za 220 Kč a na místě před koncertem pak za 320 Kč.

Přehlídku Caravan of Voices pořádá Colour Production za podpory Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy a Městské části Moravská Ostrava a Přívoz.

Tajuplné hlasy bulharských ženských sborů, co nedávají posluchačům spát, představují světový unikát: tímto způsobem se nikde jinde nezpívá. Až nelidsky vokální techniku, nezvyklé harmonie a nepochopitelné rytmy přiřkl osud pouze ženám z bulharských vesnic. „Je takřka nemožné, aby se to někdo jiný naučil, naše ženy se s touto schopností rodí a kdo by se o to pokoušel, mohl by si vážně poškodit hlasivky“, tvrdí dlouholetá vedoucí legendárního sboru bulharské televize Le Mystere des Voix Bulgares Dora Hristova.

Sbor Le Mystere des Voix Bulgares - zrozený uprostřed tuhé bulharské totality pro potřeby propagandy komunistického režimu, nezřízeně oslavován na Západě. Dávno před fenoménem world music se do něho zbláznilo rockové publikum ohromené údajnou schopností zpěvaček probudit samotného Tutanchámona. Staví je na společnou rovinu s atmosférickou ponurostí skupin Cocteau Twins a Dead Can Dance z anglického labelu 4AD, u něhož švýcarský etnomuzikolog Marcel Cellier v roce 1976 vydal dnes již kultovní album „Le Mystére des Voix Bulgares“. Sbor tohoto jména se pak vydal na triumfální jízdu po světě: získal kdejakou cenu, včetně Grammy; ke spolupráci ho vyzývali avantgardisté i rockeři, a když prestižní magazín Songlines vloni mapoval uplynulých dvacet let world music, mezi padesáti velkými okamžiky hudby z celé planety nechyběl pochopitelně Le Mystére des Voix Bulgares.

Zpěvačky oslňovaly osamoceně (Kalinka Vulcheva) nebo zakládaly další, početně rozdílné sbory, které však jsou neméně fascinující: Trio Bulgarka, Angelite nebo ty od Gorana Bregoviče. Roku 1995 se od Les Mystere des Voix Bulgares oddělily také Gergana Dimitrova, Sofia Kovacheva, Evelina Christova a Daniela Stoichkova a založily Eva Quartet. Eva Quartet nezůstává věrný pouze a capella zpěvu a bulharské tradiční hudbě. Pro zpěvačky je příznačné, že se po celou dobu věnují nejrůznějším nadžánrovým projektům: korsická polyfonie skupiny A Filleta, ambientní drum´n´bass Hectora Zazou, vídeňské koncerty s maďarským Muzsikásem a zpěvačkou Mártou Sebestyén nebo účast v obrovském Orchestra Popolare, každoročně sestaveném z účinkujících významného italského festivalu La Notte della Taranta (vloni ho po Joe Zawinulovi vedl Mauro Pagani, bývalý člen slavné kapely Premiata Forneria Marconi). A když německý festival Rudolstadt vyhlásil za magický nástroj lidský hlas, stal se Eva Quartet společně s rómskou zpěvačkou Mitsou a finskými řvouny Mieskuoro Huutajat vrcholem společného koncertu výjimečných hlasů této planety. Nedávno také vystoupily na ostře sledované londýnské přehlídce Balkan Fever a v tisku je nazvaly naprostou senzací.

Na svém kontě má čtveřice s „křišťálovými hlasy“ vedená sbormistrem a dudákem Mile Ivanovem dvě nahrávky: „Bulgarian Folklore Gifts“ (Orpheus Music, 2000) a „Harmonies“ (Kuker Music, 2008).

POSLECHNĚTE SI:

My Space: http://www.myspace.com/evaquartet
You Tube: http://www.youtube.com/watch?v=36Cfl92q--I

EVA QUARTET:
Gergana Dimitrova – sopran
Sofia Kovacheva – mezzosopran
Evelina Christova – alt
Daniela Stoichkova – kontraalt
Milen Ivanov - dirigent