Generální partner
Generální partner - Česká spořitelna
Logo Ostrava

Dnes je neděle, 12. 07. 2020, letní festival už skončil.

sub

11. 8. 2008              SIGUR RÓS vystoupí 19. srpna v Praze

Nenechte si ujít koncert islandské kapely SIGUR RÓS, na kterém festival Colours of Ostrava spolupracuje. Sigur Rós zahrají již příští úterý 19. srpna od 19 hodin v pražské Aréně HC Sparta Praha. Jejich vystoupení zahájí další ročník setkání se severskou kulturou Midnight Sun Sessions, který jen za poslední rok představil taková jména severské scény jako José González, fterklang, Datarock, Valravn, Hafdís Hund či Ralph Myerz & The Jack Herren Band. Podle nadšených recenzí probíhajícího turné Sigur Rós zahrají při pražském koncertě nejen skladby z nového alba „með suð í eyrum við spilum endalaust“, ale i průřez z celé svojí historie. Jejich obvyklou čtyřčlennou sestavu (kytara, basa, klávesy a bicí) doplní smyčcový kvartet Amiina a pětičlenná dechová sekce, součást Samúel Jón Samúelsson Big Bandu.

Hudebníky obou formací mohou diváci znát již z filmu „Heima“, který vznikl při sérii koncertů Sigur Rós na tomto ostrově. Výsledný působivý zvuk všech muzikantů doplní i zajímavá scéna, které bude vévodit několik až dvoumetrových světelných koulí zavěšených nad pódiem. Kapacita Arény HC Sparta Praha bude při tomto koncertu zmenšena přibližně na polovinu pro intenzivnější zážitek a těsnější kontakt fanoušků s kapelou. Vstupenky v cenách 690,- Kč (stání), 790,- Kč (stání u pódia, sezení) a 990,- Kč (VIP) jsou k dostání v sítích Ticketpro a Ticketportal. Koncert uvádí Charm Music a festival Colours of Ostrava za mediální podpory Radia 1.

Sigur Rós jsou vedle Björk asi světově nejproslulejší islandští hudebníci a mají neuvěřitelný počet fanoušků mezi celebritami – v médiích je vychválili například Brad Pitt, Madonna, Tom Cruise, Gillian Anderson, Jason Lee, Tommy Lee, Natalie Portman, David Bowie, Björk, Moby, Metallica, Red Hot Chili Peppers, Bush, Coldplay, Foo Fighters, Rage Against the Machine, No Doubt a Radiohead. Jejich skladby nastudoval newyorský avantgardní smyčcový Kronos Quartet, do dokumentárních obrazů o naší planetě použil režisér David Attenborough, Merce Cunningham na ně nechal tanečně improvizovat svou Dance Company a herečka Gwyneth Paltrow při nich porodila dceru Apple Martin.

Melancholická hudba této ničemu nepodobné kapely se běžným rockovým měřítkům vymyká svou hlubokou zakořeněností ve starobylé tesklivosti islandských balad rimur a také nepřeslechnutelnou inspirací svádivými kouzly úzkostných severských nálad. Sigur Rós vycházejí z pomíjivosti extrémně nahé, nedotčené přírody a života na Islandu, na nějž jsou neustále citlivě napojeni. Dokáží zmohutnět jako bouře, znít záhadně, ale také hojivě, jako čerstvý sníh přitisknutý na krvavou ránu. Nepovažují za překážku hrát „divnou“ hudbu z dosahu komerčního úspěchu. Během necelých patnácti let existence dokázaly naplnit počáteční předsevzetí upoutat svět svými nejednoduchými písněmi a zároveň spontánně padnout do náruče zájmu vizionářů a obdivovatelů z odlišných uměleckých sfér.