Generální partner
Generální partner - Česká spořitelna
Logo Ostrava

Dnes je pondělí, 25. 05. 2020, letní festival už skončil.

sub

10. 12. 2009               Fenomenální zpěvák Bobby McFerrin vystoupí 24. dubna v Ostravě!

Máme pro vás úžasnou zprávu:

Fenomenální zpěvák Bobby McFerrin, desetinásobný držitel Grammy, autor skladby „Don´t Worry, Be Happy“, jedné z nejpopulárnějších písní 20. století, a skutečný zázrak hudebního světa, vystoupí 24. dubna 2010 vůbec poprvé v Ostravě.

Bobby McFerrin přijede do severomoravské metropole na pozvání organizátorů festivalu Colours of Ostrava.

Přivézt McFerrina do Ostravy je můj celoživotní sen. Stejně jako Colours nabízí divákům výjimečné zážitky z celého světa, tak i Bobbyho koncert je hudebním setkáním, na které se nezapomíná,“ říká Zlata Holušová, ředitelka Colours of Ostrava. Bobby McFerrin vystoupí v ČEZ Aréně, jejíž prostor bude zmenšen na maximální kapacitu 3.000 diváků.

Ostrava se může těšit na magický večer, který se již nemusí opakovat. Bobby má schopnost překročit hranice hudebních stylů, zaujmout a pobavit svým uměním i ty, kdo se nepohybují v jazzu či vážné hudbě. Rozezpívá všechny, jako to dokázal při koncertech loni v Praze či na oslavách 250. výročí úmrtí Johanna Sebastiana Bacha se skladbou Ave Maria před dvacetitisícovým publikem,“ doplňuje Zlata Holušová. „Nejlepším lákadlem pro ostravské diváky mohou být skvělé recenze loňských pražských vystoupení, která se stala pro mnoho lidí hudební událostí roku. Navíc budou pro lepší zážitek k dispozici projekční plátna, která zprostředkují umění Bobbyho McFerrina i vzdálenějším řadám,“ uzavírá Zlata Holušová.

Bobby McFerrin je jedním z nejpozoruhodnějších hudebníků historie. S rozsahem hlasu čtyři oktávy a řadou nejrůznějších hlasových technik není pouze zpěvákem – je skutečným renesančním člověkem, hlasovým experimentátorem a objevitelem, který kombinuje jazz, klasiku, folk i vlivy z oblasti world music – sborový či a cappella zpěv. Jeho nahrávek se prodalo přes 20 miliónů kusů, spolupracoval s takovými osobnostmi světové hudby jako Yo-Yo Ma, Chick Corea, Herbie Hancock či těmi nejprestižnějšími hudebními tělesy – Newyorskou filharmonií, Clevelandským a Filadelfským orchestrem, Chicagským symfonickým orchestrem nebo Vídeňskou a Londýnskou filharmonií.

Bobby McFerrin představí v Ostravě, stejně jako dva dny před tím v Praze, nový koncertní projekt VOCAbuLarieS, který vychází z právě připravované stejnojmenné nahrávky, jež vyjde v březnu příštího roku na labelu Universal Jazz & Classics.

Vstupenky jsou k dostání od 11. prosince ve všech pobočkách sítě Ticketpro, od 16. prosince v e-shopu na www.colours.cz a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě v cenách od 590 do 1.990 Kč včetně poplatků.

------------------------

Mládí strávil Bobby McFerrin (*11. 3. 1950) v New Yorku a v osmi letech přesídlil s rodinou do Hollywoodu. Oba rodiče byli operní pěvci a jeho otec Robert McFerrin byl dokonce prvním afroamerickým sólistou Metropolitní opery. Prvním Bobbyho nástrojem byl klarinet, záhy jej však vyměnil za piano. Až roce 1977, ve věku 27 let, se McFerrin rozhodl vystoupit zpoza piana a místo hudebních nástrojů začal využívat především svůj jedinečný hlas. Nejprve vystupoval se skupinou Astral Project v New Orleansu, aby se poté připojil k legendárnímu jazzovému vokálnímu průkopníkovi Jonu Hendricksovi. Inspirován sólovými klavírními improvizacemi legendárního Keitha Jarretta se nakonec rozhodl zahájit novou kariéru a věnovat se sólovému zpěvu.

Na počátku 80. let triumfoval svým vystoupením na Jazz Festivalu v New Yorku a natočil první eponymní sólové album. V roce 1983 se vydal na první evropské turné založené na improvizaci a často velice zajímavých vokálních experimentech. Nástup nového hudebního fenoménu, který německá kritika překřtila na „Stimmwunder“ (zázračný hlas), je zachycen i na nahrávce „The Voice“ z roku 1984. To už byl jen krůček k první Grammy – tu získal za skladbu „Another Night in Tunisia“ z alba „Vocalese“, kterou připravil společně s Manhattan Transfer v roce 1985. Další následovaly za hudbu k filmům Bernarda Taverniera „Kolem půlnoci“ („Round Midnight“, 1986) a „Jak získal nosorožec kůži“ („How the Rhinoceros Got His Skin“, 1987) Jacka Nicholsona.

Jeho nejznámější hit „Don´t Worry, Be Happy!“ vyšel na albu Simple Pleasures v roce 1988 a získal si okamžitě přízeň jak publika (album bylo třikrát platinové), tak kritiky, která píseň a album odměnila hned třemi cenami Grammy. Ve stejném roce rovněž poprvé přenesl své vokální umění z prostředí klubů a stadionů do legendární Carnegie Hall. Snad i tento zážitek jej přiměl k zahájení studia dirigování pod vedením takových učitelů, jako jsou Leonard Bernstein, Gustav Meier anebo Seiji Ozawa. V den svých 40. narozenin v roce 1990 poprvé dirigoval Sanfranciský Filharmonický orchestr a v roce 1994 byl jmenován uměleckým ředitelem St. Paul Chamber Orchestra. O rok později vydal své první „dirigentské“ album „Paper Music“.

www.bobbymcferrin.com
Bobby McFerrin - Don't Worry Be Happy: http://www.youtube.com/watch?v=l9K4BKkLaCI
Bobby McFerrin - Ave Maria: http://www.youtube.com/watch?v=PgvJg7D6Qck
Bobby McFerrin – Solo: http://www.youtube.com/watch?v=BWu9v-1ROBA
World Science Festival 2009: Bobby McFerrin Demonstrates the Power of the Pentatonic Scale:

http://www.youtube.com/watch?v=ne6tB2KiZuk