Generální partner
Generální partner - Česká spořitelna
Logo Ostrava

Dnes je středa, 15. 07. 2020, letní festival už skončil.

4 3 2 1

So 11. 7. 2009, 15.45 - 16.45              Tent stage / Indies Scope scéna (neděle)

ROBERT KŘESŤAN A DRUHÁ TRÁVA
Skupinu Druhá tráva založili v roce 1991 Robert Křesťan a Luboš Malina po svém odchodu od Poutníků. Od svého vzniku je řazena mezi špičku na folk & country scéně nejen v České či Slovenské republice. Druhou trávu charakterizují dva výrazné znaky - autorská a interpretační výjimečnost Roberta Křesťana a mimořádná instrumentální zdatnost ostatních členů skupiny.

Jako jedna z mála českých kapel pravidelně každý rok absolvuje turné po Spojených státech amerických s velice příznivým ohlasem. Ve výčtu významných zahraničních interpretů, se kterými Druhá tráva spolupracovala či spolupracuje, nechybí takové osobnosti jako je Peter Rowan, Tony Trischka, Davey Spillane, Andy Owens nebo Charlie McCoy.

Aktuální sestava
Skupina Druhá tráva hraje v současné době ve složení:
Robert Křesťan - sólový zpěv, mandolína, kytara
Luboš Malina - banjo, irské píšťaly, klarinet, vokály
Luboš Novotný - dobro, lap steel, vokály
Petr Surý - el. kontrabas, vokály
Emil Formánek - kytara, mandolína, vokály
David Landštof - bicí, perkuse

Aktuální koncertní program zahrnuje průřez tvorby Roberta Křesťana z celé doby existence skupiny s důrazem na skladby z nejnovějšího alba s česky otextovanými písněmi Boba Dylana s příznačným názvem Dylanovky.

Tony Trischka  - americká legenda pětistrunného banja
Tony Trischka, jeden z největších světových banjistů, zavítá začátkem července 2009 do Evropy. Jeho avantgardní styl hry na banjo ovlivnil celé generace progresivních hráčů po celém světě. Momentálně se nachází na úplném vrcholu své kariéry. U Mezinárodní Bluegrassové Asociace (IBMA) byl v roce 2007 nominován ve třech kategoriích a všechny tři vyhrál. Dvě ceny, za „Instrumentální album roku“ a za „Událost roku“, získal s deskou „Double Banjo Bluegrass Spectacular“; navíc byl oceněn titulem „Banjista roku“. Celá Amerika jej také měla možnost vidět v nejznámější televizní show Davida Lettermana. V únoru 2008 se zúčastnil předávání Grammy v Los Angeles, kde byl s výše uvedeným albem nominován na nejlepší Bluegrassové album roku 2007.

Tony Trischka, největší banjový novátor, se narodil v Syracuse ve státu New York v roce 1949. Od útlého dětství se učil hrát na flétnu a klavír. V 11 letech přidal kytaru. Jeho zájem o hru na banjo se probudil v roce 1962, Tony objevil bluegrass a banju se bezmezně oddal. Během následujících let prošel mnoha kapelami, začal si vytvářet svůj vlastní styl, plný barevných a nepředvídatelných zvratů, dřel však také na  rytmu a precizním timingu. Jeho avantgardní styl hraní na banjo ovlivnil celé generace progresivních hráčů po celém světě. K jeho nejznámějším žákům patří „superhráči“ Béla Fleck a Alison Brown.

Natočil šestnáct sólových alb pro Rounder Records. A můžeme jej slyšet také na třech desítkách dalších. Nahrával s mnoha velikány, jako Earlem Scruggsem, Ralphem Stanleym, Johnem Denverem, Stevem Martinem a Charlesem Osgoodem atd. Vydal nesčetné množství škol, instruktážních DVD a kazet pro hráče na banjo.

Tonyho znají nejenom ve Spojených Státech. Absolvoval nesčetná turné po zemích jako Austrálie, Jižní Korea, Japonsko, Novy Zéland a Evropa. V roce 1988 jej bylo možno spatřit na živo i v bývalém Československu. Během Evropské šňůry se tehdy se skupinou Skyline, ještě za totality v roce 1988, dostali na Portu do Plzně. Tony to popisuje jako nejkrásnější šňůru svého života: „Byl to pro nás obrovský zážitek hrát před 30 000 nadšenými fanoušky, kteří měli výjimečnou možnost již tehdy vidět Americkou kapelu zpívající anglicky.“ Získali zde mnoho přátel a nejvíc jim padli do oka i srdce Poutníci (tehdy ještě s Robertem Křesťanem).

V roce 2008 se Tony Trischka v České republice objevil na společném turné s Robertem Křesťanem a Druhou Trávou, které se setkalo s mimořádně příznivým ohlasem. Odehráli společně 11 vystoupení a pro velký zájem bylo několik koncertů naplánováno i na letošní rok. Ty se uskuteční začátkem července 2009 a to nejen v ČR, ale i na Slovensku a Polsku.