Generální partner
Generální partner - Česká spořitelna
Logo Ostrava

Dnes je neděle, 12. 07. 2020, letní festival už skončil.

4 3 2 1

So 11. 7. 2009, 16.45 - 17.45              Česká spořitelna stage

Navždy jedinečný hlas legendárních Yes. Jeden z největších v rockové historii. Romanticky troufalý básník artrocku přivádějící lidstvo na samý kraj útesu „nekonečného laskání svobody věčného žití“ přesvědčený o tom, že své příběhy si neseme dál.

Rodák z anglického Lancashire – letos mu bude pětašedesát, bývalý řidič náklaďáku, považující se za hudebního Cikána. Astrální trubadúr totiž už během členství v Yes, které před čtyřiceti lety zakládal, autorský a textařský přetlak uplatňoval také jinde. Natáčel vlastní výrazná alba, hostoval u King Crimson, Mike Oldfielda, Ricka Wakemana, Tangerine Dream nebo japonského multiinstrumentalisty Kitaro. Na dlouho se stal rovnocenným partnerem Vangelise a jejich společné desky patří mezi nejúspěšnější nahrávky 80. let.

Ačkoliv zlatá éra art rocku už uplynula, Jona Andersona, aniž by se vzdal své životní filosofie pozitivně naladěného umělce víc než jiní složitěji nahlížejícího na svět, se tento fakt příliš nedotkl. Nadále zůstává trumfem v rukávu posluchačů zaměřených na přemýšlivou, nadčasovou, do nádherných melodiích zabalenou hudbu, jejíž snad ztracenou progresivnost už dávno nahradilo myšlenkové pnutí přestupující hranice žánrů a generací.

Vyjadřuje se ale nejen hudbou: maluje obrazy nemálo ovlivněné přátelstvím s geniálním Markem Chagallem. Na jihu Francie vedle sebe žili v 90. letech pět let, Jon Anderson pak unešený výtvarníkovým mysticismem natočil své mistrovské dílo: album „Change We Must“ (1994).

Do Ostravy, tak jak se v uplynulých letech rád představuje, přijíždí Jon Anderson sám, pouze s kytarou a „krabičkami“ s přídavnými efekty. Na síle jeho skladeb jdoucích napříč jeho kariérou, včetně těch, co složil pro Yes, to ale nic neubere. Předstoupí před nás „Pan zpěvák“. „Renesanční umělec střihu Paula McCartneyho,“ jak napsal hudební publicista Vladimír Vlasák.