Generální partner
Generální partner - Česká spořitelna
Logo Ostrava

Dnes je středa, 15. 07. 2020, letní festival už skončil.

4 3 2 1

So 11. 7. 2009, 20.00 - 21.15              Barvy stage

Vizionáři bezbřehé energie, běsnící rituální zaříkávači 21. století bez zábran, případně nebetyční instrumentální giganti zastiňující polární záři? Je jasné, že finský akordeonista Kimmo Pohjonen dokáže nástroji vyrvat „zaživa střeva” a Trey Gunn s Patem Mastelotto coby elitní střelci legendárních King Crimson už dávno tuší, jak z kytary vyloudit nářek polárního vlka a bicí proměnit v surrealistické rychlopalné dělo. „Poslouchal jsem nejrůznější akordeonisty z celého světa a nikdo z nich, skutečně nikdo, nezněl jako Kimmo. Předefinoval přístup k akordeonu, o tom nemůže být pochyb,” říká David Harrington z newyorských Kronos Quartet, kteří pracovali na společném projektu „Uniko“.

Kimmo Pohjonen s vizáží punkáče a pověstí „akordeonového teroristy” vystudoval oddělení lidové hudby na proslulé helsinské Sibeliově akademii. Ke konci 90. let se „cítil unavený a netušil, co by mělo nastat”. Po setkání s bubeníkem a programátorem Samulim Kosminen přišel na to, že přes samply lze dosud výhradně akustický nástroj „vrhnout do futuristického světa”. Společně vytvořili projekt Kluster. Kimmovo a Samulinovo horečnaté pátrání po nových zvucích, doprovázených nevídanou světelnou show, přivedlo spoustu posluchačů do rozpaků; nic podobného totiž jště nezažili. Na jednom workshopu světoznámí Finové vyprávěli, jak z jejich koncertu odešla stará paní přímo do pokladny s nekompromisním přáním na vrácení vstupného se slovy, že je to ta nejhorší věc, co kdy slyšela od II. světové války.

Pat Mastelotto s Trey Gunnem, vedle členství v King Crimson své umění v uplynulých letech nabídli celé řadě rockových osobností: John Paul Jones, XTC, Robyn Hitchcock, Trail of the Dead, Julia Fordham, Vernon Reid, The Sugercubes, Mathew Sweet, Jude Cole nebo Steve Hackett. K prvním kontaktům s oběma Finy došlo v roce 1999, kdy se k nim připojil také vůdce King Crimson, kytarista Robert Fripp. Gunn s Mastelottim následně vytvořili duo TU a v roce 2004 s Kluster natočili první album „8 Armed Monkey“ už coby KTU. Tři roky na to je Samuli opustil a zbytek pokračuje v triu, údajně jednom z nejpsychedeličtějších a nejdémoničtějších, co dnes existuje.

Do Ostravy přijíždějí představit aktuální desku „Quiver“ a fanoušci experimentálního rocku by neměli zaváhat. Zúčastní se vymítání ďábla v přímem přenosu. „Na vás nemáme,” vzkázala KTU Světová asociace šamanů.