Generální partner
Generální partner - Česká spořitelna
Logo Ostrava

Dnes je neděle, 12. 07. 2020, letní festival už skončil.

4 3 2 1

Ne 12. 7. 2009, 20.00 - 21.15              Česká spořitelna stage

Zosobňuje stejnou legendu jako před ním na Colours vystupující Robert Plant, Salif Keita, George Clinton či Marianne Faithfull.

Narodil se v roce 1952 ve Skotsku, ale nejspíš se jednalo o omyl. David Byrne totiž naplňuje všechny představy rytmického šamana. Jeho hudba připomíná spíš africké rituály než běžný rock. Dokáže se přitom podívat světu do střev a sebezatracovanější poklesky popkultury obrátit ve svůj prospěch.

S newyorskými Talking Heads – „umíněně komplikovanou punkovou kapelou sevřenou nervózním funky“ - už v 80. letech nastínil, co teprve přijde, respektive, co už dávno viselo ve vzduchu: inspirace exotickými kulturami. Po vydání přelomového alba „Remain In The Light“, vzrušivě prodchnutého africkými a arabskými rytmy, pak nikdo nepochyboval, že na Davida Byrneho, slovy Jorge Luis Borgese, číhá věčnost. S Talking Heads, s nimiž v letech 1974 – 1988 natočil osm nedostižných alb, vstoupil David Byrne do historie. S přátelstvím a spoluprací s Brianem Enem – natočil s Talking Heads tři alba – začíná Byrneho odklon od „běžného“ rocku: takřka geniální, navždy zásadní společná deska „My Life In The Bush Of Ghosts“ s nasamplovanými hlasy libanonských a egyptských zpěváků nebo reverenda Paula Mortona ovlivnila celé generace.

Pragmatismus zavrhnul, upřednostňuje intuici, záludně nepředvídatelné přístupy. Kráčí odjakživa proti proudu, a když už se s ním ve formě obyčejných rockových písniček veze, připomíná lovce v džungli, co si zpívá: „Ztratil jsem se, ale nemám strach“. Nalézal a nachází cesty: vedle hudby fotografuje, píše poezii, natáčí filmy, výtvarničí, pracuje s počítačovými programy, navrhuje design, zajímá se o architekturu.

Brzy na to se Byrne s Philipem Glassem podílel na divadelním projektu „The CIVIL warS“ od režiséra Roberta Wilsona (vzešlo z toho Byrneho album „The Knee Plays“). Složil a s Enem a členy Talking Heads natočil vynikající hudbu pro baletní představení „The Catherine Wheel“ americké choreografky Twyly Tharp. S režisérem Bernardo Bertoluccim si v roce 1987 došli pro Oscary za film“ Poslední císař“. Byrne s Ryuichi Sakamotou za hudbu, Bertolucci za režii. Oba skladatelé v témže roce pobrali také Grammy.
Sám natočil bizarní mystifikační komedii „Tru Stories“, v níž ve smyšleném texaském městečku tančí tamní obyvatelé na písně Talking Heads. Po rozpadu Talking Heads se u Byrneho naplno projevil zájem o world music. Založil významný label Luaka Bob vydávající a propagující latinskoamerickou hudbu. Katalog zahrnuje Susanu Baca, Los De Abajo, Waldemara Bastose, King Chango, Toma Zé, brazilské psychedelické skupiny z 60. let, ale také nahrávky z Afriky, Asie nebo Evropy. A samozřejmě Byrneho desky. Na debut „Rei Momo“ například poskládal skladby v rytmech merenga, coumbia, samba, charanga, protažené trademarkem Talking Heads. Byrneho tvorba příliš neuhýbá od filosofie vizionářského rockového písničkáře s odlišným cílem, napojeného na elektroniku a „šamanské rytmy“ současně. Vše už od časů Talking Heads podtrženo kousavými, ironickými, humornými a nejednoduchými, až surrealistickými texty; poetickými vizemi prvotního křiku člověka uprostřed civilizace. „Neštěstí přináší tvořivost,“ tvrdí Byrne na cestě nekonečného pátrání po nových přístupech, zvucích, rytmech, místech a lidech.
Do studia si zve africké a asijské hudebníky, kultovní skupinu Devo, popovou Morcheebu, bossanova zpěvačku Bebel Gilberto, sobě podobného úletáře Arto Lindsaye, jazzového klávesáka Johna Medeskiho, basistu od Toma Waitse Grega Cohena nebo bizarní smyčcové a dechové soubory.

Do Ostravy přijíždí David Byrne v rámci turné k novému albu „Everything That Happens Will Happen Today“, překvapivému návratu ke spolupráci s Brianem Enem. Dvacet sedm let po té, co změnili tvář popmusic.

Ačkoliv se jedná o takřka písničkářskou desku, na koncertech funguje fantasticky. Byrne do playlistu zařadil také osvědčené hity z éry Talking Heads a skladby z „My Life In The Bush Of Ghosts“.
„Připravili jsme úžasné koncertní představení. Už dlouho jsem nic podobného nedělal. Máme ohromnou kapelu, sboristy a tři tanečnice, které jsem s choreografy naučil vlastní a hodně neobvyklé kreace. Máte se na co těšit,“ vzkázal Byrne před začátkem turné.
Ocitneme se prý na šamanském tranzovním obřadu. „Není mezi tím rozdíl. Je to jedno, jestli v kostele, při voodoo seancích, v Africe nebo Japonsku, všude najdete podobná taneční gesta, pozice, prvky, které se neustále opakují. Vyšly ze mne naprosto přirozeně, až teprve později mi došlo, jak hodně se shodují s těmi exotickými, třebaže vznikly při docela odlišných situacích, než je rockový koncert.“

David Byrne – zpěv, kytara
Mauro Refosco – perkuse, marimba, kytara, zpěv
Paul Fraizer – baskytara, zpěv
Graham Hawthorne – bicí, perkuse
Mark De Gli Antoni – klávesy, programování
Kaissaa Doumbe Moulongo – zpěv, tanec
Ray Fraizer – zpěv
Jenni Muldaur – zpěv
Lily Baldwin – tanec
Steven Reker – tanec
Natalie Kun – tanec