Generální partner
Generální partner - Česká spořitelna
Logo Ostrava

Dnes je středa, 15. 07. 2020, letní festival už skončil.

4 3 2 1

Pá 10. 7. 2009, 21.45 - 23.00              Česká spořitelna stage

Klasika má svého Nigela Kennedyho, jazz Jamie Culluma, za pár týdnů třicátníka, který dosud prodal víc desek než všichni angličtí jazzmani v historii (celkem přes 4 milióny). Láká davy do koncertních hal, kde převážně mladé generaci s hravou energií a vitalitou představuje hudbu starší než její rodiče. Říkají mu Sinatra v teniskách, co s vytříbenou lstivostí do jazzových standartů propašoval novou vášeň, klukovský šarm a zábavu, vzdálenou jazzovému konzervativizmu. Showmansky skáče po klavíru a tříská do kláves jako rock´n´rollový buřič Jerry Lee Lewis, když se ale zklidní, slyšíte vytříbený, jiskřivý klon Herbieho Hancocka s Dianou Krall nebo Norah Jones. Všestranný zpěvák s nakřáplým hlasem dokáže zaswingovat slavnou píseň „I Only Have Eyes for You“ snad vzrušivěji než kdysi Frank Sinatra a hned na to přejít k hitu „Mysterious Ways“ a sklidit za její nevšední verzi chválu od samotného autora, Bona ze skupiny U2. Pro Jamie Culluma totiž neexistují žánrově hranice: přes originální popjazzové síto propasíruje klidně skladby Jimiho Hendrixe, Burta Bacharacha, Prince, Radiohead, Jeffa Buckleyho, Cole Portera, rappera Pharrella Williamse i White Stripes. Stále víc se ale věnuje vlastní tvorbě, pohybující se kdesi na pomezí Milese Davise, Nat King Colea a Toma Waitse.

Je držitelem mnoha prestižních hudebních cen, byl nominován na Grammy, Brit Awards a dvakrát na Zlatý Globus. Nemá jediný problém pustit se do hip hopu, rád využívá beatboxing a ke klavíru si nechává postavit buben se šlapákem a speciálními efekty. Skvěle také ovládá kytaru.

V Readingu studoval anglickou literaturu, ale současně se věnoval hudbě. Prošel mnoha rockovými, jazzovými i hip hopovými kapelami. Po přestěhování do Londýna pravidelně účinkoval v renomovaném jazzovém klubu Ronnie Scotta. První album „Heard It All Before“ vydal v devatenácti letech a s třetím – „Twentysomething“ (2003) – odstartoval neuvěřitelnou cestu za světovou slávou.

S triem, kde vedle něho hraje bratr Ben, vystupoval Jamie Cullum s Massive Attack, Herbie Hancockem, Stevie Wonderem, Radiohead, Eltonem Johnem, Burtem Bacharachem, Justin Timberlakem a Count Basie Orchestra. Speciální představení si u něho také objednala britská královská rodina.

Podílel se také na hudbě k filmům „Bridget Jones: S rozumem v koncích“ nebo „Robinsonovi“ a s Clintem Eastwoodem na soundtracku k filmu „Grace Is Gone“ nominovaném na Grammy. S bratrem Benem napsal hudbu k londýnskému divadelnímu představení „Když Harry potkal Sally“.