Generální partner
Generální partner - Česká spořitelna
Logo Ostrava

Dnes je neděle, 12. 07. 2020, letní festival už skončil.

4 3 2 1

So 11. 7. 2009, 16.15 - 17.15              Kostelní scéna

Jeden z nejvýznamnějších reprezentantů tamilské tradiční hudby současnosti. Ohromující zpěvák, skladatel, profesor, mírový aktivista narozený na Srí Lance. Patří k Tamilů, co na ostrov dorazili před tisíci lety a stejně tak stará je i jeho kultura, úzce spojená s jihoindickou karnatickou hudbou založenou na vokálně-instrumentálních ragách. Ty mají sice svá pravidla, ale existuje v nich i značný prostor pro improvizaci. Záleží pak na duševním rozpoložení zpěváka, jak základní melodii rozvine. Yoga patří k respektovaným mistrům improvizace v ragách. Na Srí Lance vystudoval prestižní hudební školy a od roku 1978 vystupoval na významných náboženských slavnostech i veřejných koncertech. Stal se rovněž členem Tamil Carnatic Bandu.

Yoga dnes žije v Londýně, kde přednáší na Goldsmith University. Založil tu a vede Tamil Global Arts (Asian School of Arts) specializující se na jihoindickou vokální a instrumentální hudbu. Zpívá také s unikátním sborem The Shout, který má v repertoár rhytm´n´blues, hip hop, gospel a hudbu z Indie. Spolupracuje s Londýnským filharmonickým orchestrem a dlouhá léta byl hlasem německé kapely Disidenteen, se kterou vystoupil na jazzovém festivale v Montreaux, několikrát v Glastonbury a na WOMADU.

Natočil mnoho významných nahrávek, zpíval v projektech anglického skladatele Orlando Gougha a v ansámblu Shobana Jeyasingh Dance Company. Jako první tamilský zpěvák pronikl do první hollywoodské filmové ligy: lze ho slyšet ve filmech „Eyes Wide Shut“ (režie Stanley Kubrick) a „The 25th Hour“ (Spike Lee).