Generální partner
Generální partner - Česká spořitelna
Logo Ostrava

Dnes je neděle, 12. 07. 2020, letní festival už skončil.

4 3 2 1

Ne 12. 7. 2009, 17.45 - 19.00              Česká spořitelna stage

Jeden z největších hráčů na djembé africké historie, přezdívaný „Ďábel z Balandugu“, to podle vesnice, kde se v roce 1950 narodil. Traduje se o něm, že svými dlaněmi dokáže během hry vyloudit až pětadvacet rozličných rytmů. Ostrost a přesnost Keitových subtilních temp jsou jedinečné. Umí na djembé zahrát symfonie i soundtrack k letu kosmické lodi. Slaví 50 let své hudební kariéry.

Pochází z národa Mandingů z  kraje Wassoulou, rozprostírajícím se mezi Mali, Guineou a Pobřežím slonoviny, a pověstném originální loveckou hudbou a tajnými bratrstvy. To kovářské – numuw – se vedle práce se železem, léčitelství a provádění obřízek odjakživa zaobírá také výrobou tajemnými silami obdařených masek a především bubnů djembé, neodmyslitelně spjatých s ceremoniály kovářů. Původ dnes po celém světě rozšířeného djembé tedy míří ke kovářskému bratrstvu z Wassoulou a hráči z Guineje patří k nejrespektovanějším po celé západní Africe. Djembé společně s dřevěným xylofonem balafonem pak představuje hudební symbol země.

V pouhých čtrnácti letech se Mamady Keita stal jedním z pěti hlavních djembefola (hráčů na djembé) významného guinejského souboru Djoliba National Ballet (někdy také Ballet Djoliba) založeném v roce 1964 na přímý popud guinejského prezidenta Sekou Toureho. Přesvědčil ho k tomu americký zpěvák Harry Belafonte, jmenovaný Tourem jeho prvním uměleckým ředitelem. Početný soubor reprezentující „neuvěřitelné hudební poklady Guineje“ zahrnoval také balafonisty, tanečníky a zpěváky. Během dvaceti let, kdy Keita s Djoliba procestoval křížem krážem zeměkouli, se postupně propracoval na vedoucího bubenické sekce a nakonec šéfa celého ansámblu. Získal také nespočet významných hudebních cen (např. Nejlepší africký bubeník). Djolibu opustil Keita v roce 1986, kdy se vydal na sólovou dráhu s vlastní skupinou Sewa Kan (Zvuk radosti).

Usídlil se v Evropě, ale do Guineje se vracel vést ministerstvem kultury organizované mezinárodní bubenické tábory existující dodnes. Na počátku 90. let otevřel školu Tam Tam Mandingue v Belgii a brzy na to pobočky v Paříži, Mnichově, USA a Japonsku. O hře na djembé napsal rovněž mnoho knih a natočil instruktážní filmy.

Se Sewa Kan už obdivuhodných padesát let koncertuje a natáčí alba za účasti velkých afrických hudebních hvězd: Mory Kante, Toure Kunda, Manu Dibango nebo Famoudou Konaté.

Mamady Keita patří mezi legendy africké hudby, stal se mýtickou postavou pro tisíce djembefola, nositelem tisíciletých bubenických tradic a rytmů národa Mandingů.
Na Colours of Ostrava přiváží Mamady Keita skupinu Sewa Kan v exkluzivním složení.

Mamady Keita – djembé & vocal
Babara Bangoura – djembé
Souleymane „Cobra“ Camara – djembé
Baba Toure – djembé
Cece Koly – sangban (basový buben)
Youssouf Traore – dununba (buben doprovázející tanečníky)
Mama Adama Camara – dance & vocal
Bebe Youla – dance & vocal
Kandet Dioubate – dance & vocal
Prince Diabate – kora (jednadvacetistrunná griotská harfa)
Djelimady Kouyate – balafon (dřevěný xylofon)
Manu Hermia - flute