Generální partner
Generální partner - Česká spořitelna
Logo Ostrava

Dnes je neděle, 12. 07. 2020, letní festival už skončil.

4 3 2 1

Pá 10. 7. 2009, 23.00 - 00.15              Barvy stage

S arabskou loutnou oud se návštěvníci Colours of Ostrava setkali před pěti lety v mistrovském podání skupiny DuOud. Tvořili ji alžírský Berber Mehdi Haddab a elektroprogramátor Smadj z Tunisu.

Mehdi Haddab, kdysi zakladatel i u nás známé skupiny Ekova, dnes řídí Speed Caravan. Čekejte inferno s arabskou loutnou oud, nástrojem z časů Adama a Evy. Možný brutálně atakující soundtrack k Ábelově vraždě popírající tezi z 9. století, že „oud povzbudí tělo, temperament uvede do rovnováhy a oživí skomírající srdce“. Vyjet si totiž se Speed Caravan rozhašený kardiak, vydechl by naposled už v první zatáčce.

Mehdi Haddab je střemhlavý bijec uprostřed povstání proti obecnému přesvědčení, že odvěký nástroj láskyplných minstrelů nelze konfrontovat s rockovými běsy. Dřevěná bezpražcová loutna, adaptibilní tudíž v rozličných hudebních kulturách, dorazila do Španělska s Maury v 7. století. Je považována za přímého předchůdce evropských louten, mandolín a kytar. Haddab její dřevěný korpus hruškovitého tvaru podroboval léta neúprosným experimentům s cílem dosáhnout energického rockového zvuku: vycpával a obaloval ji hadry, podkládal struny, přemýšlel nad laděním. Nakonec dřevo zaměnil za excentrický futuristický rám se snímačem a zapojil do speciálně upraveného Marshalla. Meditativní zpěv loutny se u Speed Caravan proměnil v drtivý garážový sound, vedle něhož zeppelínovské „kladivo bohů“ připomíná ťukání do verpánku.

Živelný Mehdi Haddab (jinak stále člen DuOud) se vloni spojil s francouzským basistou Pascalem Teilletem, programátorkou Hermionou Frank, hráčem na darbouku a mimořádným zpěvákem Mohamedem Bouamarem, bubeníkem a rapperem Rocky Singhem (ex-Asian Dub Foundation), producentem, „kytarovým sochařem extrémismu“ Davidem Husserem (Y Front) a vznikl Speed Caravan, arabský techno rock´n´roll, do něhož během tříletého natáčení debutového alba „Kalashnik Love“ z francouzského undergroundu vstoupil také Rodolphe Burger, jazzový bubeník Franck Vaillant, cikánská akordeonistka Viorel Tajkuna ze Srbska, bretaňský zpěvák Eric Marchand nebo jemenský zpěvák Abdulatif Yacoub.

Album „Kalashnik Love“ nabízí syrové přihlášení se k tradičním velikánům oudu, vlastní skladby, ale i přestavuje klasiku: coververzi „Killing An Arab“ od Cure s chrčícím Rachidem Tahou a hip hopovou „Galvanize“ od Chemical Brother. Vzteklým nářezem elektrifikovaného oudu se prodírají přímé i nepřímé odkazy Haddabova zrání v anarchistického skeptika a manického orgastika nasranosti, hluboce zraněného deziluzí z bushovské éry. Rocková přímočarost mu přijde už dávno neúčinná, proto se vrací k živelnému punku. Připomíná apokalyptického štvance bodajícího do hnisavých ran. Vypustil z klece snad všechny myslitelné elektrorockové běsy a z akustické loutny učinil nástroj na mordování neviňátek. Na veletrhu WOMEXU předvedli Speed Caravan vpravdě nejhlasitější a nejagresivnější koncert. Rockovou world music budoucnosti. „Už ve studiu jsme se cítili, jakoby nás někdo postavil na eskalátor a nastavil nadzvukovou rychlost“, tvrdí Haddaba.