Generální partner
Generální partner - Česká spořitelna
Logo Ostrava

Dnes je středa, 15. 07. 2020, letní festival už skončil.

4 3 2 1

Pá 10. 7. 2009, 19.30 - 20.45              Česká spořitelna stage

Dvanáctičlenná kolumbijská kapela přiváží do Ostravy ohnivou hudbu, co prý roztančí i mrtvého. Pokud ne, něco je špatně. Z dechů jim nevylézají jazzoví hadi, ale rovnou draci. Bubeníci jsou v transu a zpěváci k tomu nemají daleko. Pódium vře a lidem pod ním často dochází dech. LA-33 hrají totálně pohlcující salsu. „Nejlepší party kapela světa,“ prohlásil renomovaný časopis Songlines.

Salsa je hudebním symbolem Latinoameričanů, velkoměstský hybrid s afro-kubánskými kořeny. V první polovině 70. let se zrodila v latinských přistěhovaleckých čtvrtích New Yorku, kde mladí muzikanti kubánskou předrevoluční hudbu naprogramovali na moderní jazzovou dobu. Salsa se postupně proměnila v celosvětový fenomén, nicméně podobně jako stejnojmenná omáčka, má tisíce příchutí. „Salsa je vlastně kubánská hudba s dalšími názvy,“ říkala slavná zpěvačka Celia Cruz.

Salsa se hraje a tančí v Indii, Chorvatsku, Africe, dokonce i v Řecku, ale opravdové tropické šílenství dokáží pořád přece jenom zařídit pravověrní „Latinos“. V Dominikánské republice se salsa míchá s merengue, v Portoriku s jibaro, v Kolumbii s cumbia; jindy v ní převládá chacha, rumba, mambo nebo klasický son Buena Visty. Zjednodušeně: rytmy, taneční styly a vlivy se v salse mění v návaznosti na místo, kde se právě nacházíte. Mezi ta nejfrekventovanější patří rozhodně kolumbijské město Bogota, odkud skupina LA-33 vyslala v roce 2004 těžkou zbraň: mambo skladbu „La Pantera Mambo“ inspirovanou úryvkem z Manciniho hudby pro Růžového pantera, které se okamžitě chytli přední světoví DJjové a proměnili ji v globální taneční hit.

LA-33 je název ulice bogotského předměstí Teusaquillo. Bratři Sergio a Santiago Mejia tu shromáždili partu hudebníků s různými zkušenostmi a společnou láskou k newyorské salse 70. let, které dodali současného ducha. Patří k naprosté špičce ve svém oboru. Získali nominaci na Latin Grammy a jejich druhé album „Gozalo“ (Užij si to) patřilo podle odborníků mezi nejlepší nahrávky roku 2008, kdy se LA-33 s úspěchem představili na veletrhu WOMEX.
Výhradně akustický orchestr hraje jak vlastní skladby, tak newyorskou klasiku. Jeho jevištní show navíc stojí na fantastickém muzikantském umění a humoru.